Dnia 22 kwietnia uczniowie pocztu sztandarowego reprezentowali naszą szkołę w uroczystościach poświęconych pamięci synów Ziemi Świętokrzyskiej straconych przez Niemców w latach 1939-1944.

W całym regionie świętokrzyskim miała miejsce akcja "Zapal znicz pamięci". Po zapaleniu zniczy na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach zapalone zostały znicze na grobach osób zamordowanych w Dyminach. W południe w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Represji Niemieckich. W uroczystościach wzięli udział między innymi uczniowie kieleckich szkół, kieleckiego samorządu, przedstawiciele wojska oraz policji.

Więcej zdjęć w galerii

W dniu 1 marca uczniowie z klasy IIA oraz IB zapalili znicze pod tablicą na ulicy Zamkowej – upamiętniającej rozbicie więzienia UB – oraz pod tablicą na kamiennicy przy zbiegu ulic Paderewskiego i Solnej. W latach II wojny światowej w kamiennicy, mieściła się siedziba Gestapo, a od 1945 roku do końca lat 40-tych Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Było to miejsce przesłuchań, tortur, kaźni polskich patriotów. Uczniowie nie tylko zapalili znicze, ale również odśpiewali hymn i uczcili minutą ciszy pamięć żołnierzy. Mieli również okazję wysłuchać krótkich historii opowiadanych przez tamtejszych więźniów.

IMG 20160301 093543[1]

Więcej zdjęć w galerii

W dniu 10 listopada 2015 r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum. W obecności Dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz starszych gimnazjalistów pierwszoklasiści zostali włączeni do braci uczniowskiej Gimnazjum nr 5, a co za tym idzie uzyskali wszelkie prawa i przywileje, a także obowiązki gimnazjalisty. W przemówieniu Pani Dyrektor przypomniała słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane do młodych na Westerplatte. Przedstawiciele klas pierwszych złożyli biało-czerwoną wiązankę przy Pomniku Niepodległości. Wszyscy uczestnicy uroczystości obejrzeli program artystyczny poświęcony patronowi szkoły – bohaterom Westerplatte- przygotowany przez klasę 2A.

Więcej zdjęć w Galerii

Z okazji Dnia Nauczyciela

wielka radość wszystkich rozpiera.

W naszej szkole tradycja się zmienia,

nie tylko dzieciaki z tej okazji piękny występ przygotowują,

ale nauczyciele dla nich też super niespodzianki szykują!

Dzieci śpiewały, piękne wiersze mówiły

i nauczycielom własnoręcznie przygotowane

„ORDERY UŚMIECHU” wręczyły.

Wiersz „Na straganie” każdy zna,

i TY i TY , a także Ja!!

Chętni nauczyciele się zebrali

i inscenizację utworu przygotowali!

Każdy w przebraniu stosownym dla granego warzywa

zmagał się z tremą i z czasem się ścigał.

Marchewka, pietruszka, seler, kapusta – to super warzywa!

Bez dwóch zdań!

Dodawaj je zawsze do pysznych dań!

Buraczek, cebula, koperek i groch – też dają nam siłę, witalność i moc!

Gdy na wesoło poznasz ich świat – będziesz już zawsze warzywa jadł!!!

Były oklaski i podziękowania.

Ale najlepszym dowodem uznania,

Były szerokie uśmiechy na twarzach wszystkich dzieciaków,

Bo każdy nauczyciel czeka właśnie na to!!!

Tekst: Karolina Sobota wychowawca klasy III ”b”