W piątek 15 września klasy gimnazjalne obejrzały, wystawiany na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury, spektakl "Spowiedź Diabła". Jest to opowieść o obecności w naszym życiu autorytetów, znaczeniu podstawowych wartości i skutkach ich braku.

Twórcą i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest były antyterorysta Grzegorz "Cichy"Mikołajczyk.

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na leczenie Marcina Minakowskiego, który w wyniku zachłyśnięcia, stracił przytomność i obecnie znajduje się w śpiączce mózgowej. Szansą na odzyskanie zdrowia jest żmudna i kosztowna rehabilitacj

Plakat

Już po raz 24. w Polsce odbyła się akcja Sprzątanie świata – w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji było zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami.

Nasza placówka również przystąpiła do akcji: już kilka dni przed godziną „0” wywiesiliśmy plakaty informujące, a następnie ochoczo zabraliśmy się do sprzątania terenu szkoły oraz pracy
w ogrodzie szkolnym. Gdy uczniowie jednej grupy sadzili wrzosy i irysy (gratulacje chłopcy z III A!), to pozostali zajęli się „odzyskiwaniem surowców” – a zebrało się ich kilka worków
L. Należy podkreślić, że do współpracy udało nam się włączyć również przechodniów, którzy za pomocą grabi sprawnie pomogli uprzątnąć teren (to się nazywa efektowne współdziałanie ze środowiskiem lokalnym ;)

Kto nie uczestniczył w akcji – niech żałuje i monitoruje stan środowiska w okolicy,
a zaobserwowane problemy, np. dzikie wysypiska, zgłosi za pomocą aplikacji LocalSpot https://localspot.pl/SprzatanieSwiata (automatycznie zostanie powiadomiona o nich właściwa gmina).

P.S.

Podejmijcie osobiste ekowyzwanie, np.: używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, krócej używajcie telefonów, tabletów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

Uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w imprezie zorganizowanej 15 września na Placu Artystów z okazji "Kieleckich Dni Energii". Bawiąc się i eksperymentując, wzbogacaliśmy wiedzę o tym, jak oszczędzać energię elektryczną. Zajęcia były ciekawe i pożyteczne.

13 i 14 września uczniowie klas młodszych i starszych uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy o tym, jakie niebezpieczeństwa nam grożą, np. w czasie wypoczynku nad wodą, jak ich unikać i jak postępować w sytuacji zagrożenia. Ćwiczyliśmy też na fantomach udzielanie pomocy przedmedycznej. Pamiętajmy, że życie to cenny dar! Troszczmy się o bezpieczeństwo swoje i innych.